Loading

Article

بررسي نقش رنگ در بسته بندي و تاثیر آن بر فروش محصول

بررسي نقش رنگ در بسته بندي و تاثیر آن بر فروش محصول

 موضوع رنگ و تاثير آن بر روحيه و روان و در کل شخصيت بسته بندي مقوله ای است که خوشبختانه در سال های اخیر کم کم در سطح جامه شاهد نمود های عینی آن هستیم در این مقاله سعی خواهیم کرد چرایی آن را واکاوی کنیم.
در روان شناسي نوين"رنگ"و"رنگ ها"يکي از معيارهاي سنجش شخصيت به شمار مي‌آيند؛ چرا که هر يک از آن ها تاثير خاص روحي وجسمي را در يک فرد باقي گذارده و رنگ نشان گر وضعيت رواني و جسمي وي مي باشد. اين موضوع با توجه به پيشرفت‌هاي دو دانش فيزيولوژي و روانشناسي به اثبات رسيده است. ناگفته پيداست که انسان از روزگاران بسيار دور تاکنون تحت نفوذ و تاثير رنگ‌هاي پيرامون خود بوده است و درصد سال اخير که صنعت رنگ سازي به نقطه اوج تحول خود رسيده است، تاثير مزبور دو چندان شده و در همه ارکان زندگي روحي ما رخنه کرده است.
رنگ‌هاي اصلي عبارت از قرمز، آبي، زرد و رنگ‌هاي نور اصلي عبارت است از قزمز، آبي، سبز؛ تفاوت بين رنگ و نور رنگي در سبز و زرد است.
برخي از روانشناسان عقيده دارند رنگي که برگزيده و دلخواه کسي است، مي تواند گوياي خصوصيات اخلاقي و روانشناسي او باشد. پس بدين شکل کار طراحان و گرافيست ها مشکل مي شود چرا که بايد طوري عمل کنند که تمام سليقه ها و علايق مخاطب و مصرف کننده را پوشش دهند. در طراحي بايد به اين نکته توجه کرد که مخاطب چه کسي است و نوع محصول عرضه شده چيست که بر اين اساس با درک و شناخت کافي از علم، هنر، خلاقيت و تسلط بر روان شناسي رنگ ها طرحي را آماده کند که مورد توجه تمامي اقشار و مصرف کنندگان قرار بگيرد.
رنگ ها هر کدام گوياي پيام و جذابيت خاص خود هستند که به نياز از آنها استفاده يا با هم ترکيب مي شوند. هم چنين شما بايد به رابطه ي دقيق بين محصول و نوع بسته بندي آن در محل (محل هاي) فروش فکر کنيد. در بسياري موارد طراح علاوه بر آشنايي با تكنيك هاي هنري و شناخت روانشناسي رنگ بايد از علم خواص مواد محافظتي كه در ساخت بسته بندي ها به كار مي روند نيز مطلع باشد. هر جنس و كالا، رنگ خاص خود را مي طلبد و طراح مي بايست با دانش و اطلاع كافي دست به انتخاب رنگ بزند.طراحي بسته بندي يكي از مهم ترين زيرشاخه هاي هنر تبليغات است و نقش ارزنده اي را در جريان اقتصادي جوامع بازي مي كند. صادرات كالاها بيش از آن كه به كيفيت محصول وابسته باشد در گرو طراحي خوب بسته بندي و مورد پسند خريدار است.
نکته اي که بايد مورد توجه قرار گيرد استفاده به جا از رنگ ها است. به عنوان مثال رنگ سبز بسته به جاي استفاده مي تواند بيان گر فساد و پوسيدگي و از طرف ديگر مي تواند بيان گر طراوت و تازگي باشد.
در انتخاب رنگ محصولات غذايي و نوشيدني ها، علاوه بر توجه به رنگ ماده غذايي مي توان با توجه به ويژگي هاي گروه مصرف کننده از رنگ ها به عنوان ابزاري قدرت مند بهره جست.
به عنوان مثال در طراحي جعبه چاي هاي گياهي مي توان از رنگ هاي ملايم و لطيف که مترادف فرآورده هاي گياهي است، بهره گرفت. اما در مورد چاي واقعي مي توان با استفاده از زمينه تيره، حس مرغوبيت محصول را در ذهن مشتري ايجاد نمود و استفاده از تصاوير مرتبط نوعي تشخص به محصول مي بخشد.
استفاده مناسب از رنگ سبب انتقال پيام و سهولت پيدا کردن محصول در چيدمان مغازه مي گردد.
نکته ديگر اين که اگرچه استفاده از چاپ رنگ ارزشمند است، اما طراحان در برخي موارد متوسل به انتخابي جسورانه و استفاده از بسته بندي تک رنگ مي شوند. به عنوان مثال در مورد فرآورده هاي ويژه مردانه استفاده ازحداقل رنگ مي تواند نمايان گر پيامي محکم و مردانه باشد.
ارتباط بين رنگ‏ها و مفاهيمي چون، مردانگي، زنانگي و ...؛ به عنوان مثال ارتباط رنگ قرمز با تهاجم و مردانگي كه در مقابل رنگ صورتي و ارتباط آن با نرمي و زنانگي قرار مي‏گيرد. آبي با آرامش، نارنجي و زرد با شادي و گرمي، سبز با رشد و شكوفايي، سفيد با خلوص و پاكي و ... شناخته مي‌شود. در انتخاب رنگ ارتباطي باريك و ظريف وجود دارد و از فرهنگي به فرهنگ ديگر تغيير مي‏كند. در مورد مفاهيم دروني رنگ، به ويژه بخش مفاهيم احساسي آن، افراد، تاثيرات جزئي‏تري را نيز استخراج مي‏كنند. تاثيراتي كه در بيان شكل، بافت و هويت شي، موثر است. بنابراين مي‌توان از اين ويژگي مهم رنگ در ارائه‌ی هويتي خاص به محصول، سود جست و به عبارت ديگر يك محصول را مي‌توان با استفاده از رنگ، از نظر احساس بصري، گرمتر در حرارت، سبكتر در وزن و حتي كوچكتر در ابعاد، جلوه داد. با اين وجود، دستيابي به اين اهداف بسيار مشكل است و متاسفانه تحقيقات كمي درباره‌ی ماهيت‏هاي دروني رنگ، صورت پذيرفته است.
از رنگ هاي آبي، سبز و زرد به منظور تداعي شادابي و حيات در بسته بندي محصول استفاده مي شود. استفاده از اين رنگ ها يکي از ساده ترين و گويا ترين روش هايي است که براي نشان دادن خنکي وتازگي در بسته بندي محصولاتي مانند: آب معدني ، سبزيجات و ميوه ها استفاده مي گردد.
به عنوان نمونه استفاده از رنگ آبي قوي و آرام بخش به عنوان رنگ زمينه براي ارائه فرآورده ي اسپري پا بسيار حساب شده به نظر مي آيد و طراح توانسته با بهره گيري از توانايي رنگ آبي براي القا پاکيزگي و خنکي اين حس را به مصرف کننده القا کند. هم چنين استفاده از رنگ هاي روشن مانند صورتي روشن و آبي و زرد روشن براي بسته بندي هايي که حاوي محصولاتي لطيف و ملايم بسيار به جا است.
گاهي براي ايجاد تأثيراتي از تمول و فريبندگي و کيفيت عالي مي توان در رنگ بندي از مقداري طلايي و يا نقره اي به همراه رنگ هايي متاليک از آبي، قهوه اي، فيروزه اي و خاکستري و خرمايي استفاده کرد. از اين ترکيب بندي ها براي محصولاتي همچون شکلات، عطر و محصولاتي که نياز به القا قيمت گران دارند به کار برده مي شود.
در شرايطي كه اطلاعات دقيقي درباره‌ی ماهيت دروني رنگ وجود ندارد، طراحان مجبورند به برداشت‌هاي شخصي خويش اعتماد كنند، مگر اينكه در سياست‌هاي طراحي محصول، زمان و بودجه‏اي براي تحقيق اين ماهيت‌ها درباره‌ی آن محصول خاص، در نظر گرفته شده باشد. در هر صورت اگر به عنوان يك طراح مجبور هستيد بر اساس برداشت‌هاي شخصي، رنگي را براي محصول انتخاب كنيد، حتماً قضاوت‌هاي خود را با محك نظريات ديگران بسنجيد و ايده‌آل اين سنجش، آن است كه توسط خريداران بالقوه‌ی كالا صورت پذيرد.
باید بین درجه‌ی مرغوبیت محصول و رنگ انتخاب شده بر اساس ماهیت درونی آن، تناسب و هماهنگی وجود داشته باشد. فرایند ساده‌ای که برای سنجش این هماهنگی به کار می‌رود این است که از محصول با رنگ‌های متنوع عکسبرداری کنیم و تناسب ماهیت درونی رنگ را با درجه‌ی مرغوبیت کالا بسنجیم. مرحله‌ی بعدی دسته‌بندی این تصاویر بر اساس میزان تناسب رنگ با مرغوبیت کالاست. اگرچه این روش استادانه به نظر می‌رسد ولی گروهی از طراحان اعتقاد دارند که این تکنیک، سطحی و ظاهری است. اما نکته‌ی مهم این است که برای تولیدکنندگان عمومی محصولات داخلی، که شامل مواد غذایی هم می‌شود، پذیرش بصری کالا بسیار مهم است. در این صورت اقدام صرف بر پایه‌ی داوری یک فرد، چیزی جز یک ریسک نخواهد بود و در این شرایط است که ارزش واقعی آزمون‌هایی چون عکسبرداری و ... مشخص می‌شود.
پس ما مي توانيم با به کارگيري رنگ مناسب و زيبا در امر جذب مشتري و فروش بيشتر محصول قدمي بزرگ را برداريم و تضميني باشيم براي جلب مشتري.
در انتها بايد خاطر نشان کرد که انتخاب رنگ در بسته بندي بايد به احساس ناشي از آن بر روي گروه هدف دقت کافي شود.
منابع: مجله توسعه و فناوری  - کتاب های طراحی صنعتی و انتخاب رنگ در طراحی

افزودن دیدگاه جدید

صبح ایرانی ، مجله نشاط و سرگرمی

irPowerWeb میزبان مطمئن وب سایت شما

عضویت درخبرنامه

با عضویت در خبرنامه شما از بروزرسانی محصولات ، خدمات ، اخبار و غیره مطلع خواهید شد

جدیدترین مطالب

1 سال 7 ماه قبل

وقتیکه گوگل در فوریه ی سال گذشته پروژه ی AMP یا صفحات موبایلی پرشتاب رو کلید زد، سر و صدای وب مسترها بلند شد که آیا به این...